Πετοσφαίριση καθιστών (με μπαλλόνια, για μικρές τάξεις)

Τη σχολική χρονιά 2012-13 με το ολοήμερο τμήμα του σχολείου ασχοληθήκαμε με την έννοια της διαφορετικότητας μέσα από τους παραολυμπιακούς αγώνες. Μιλήσαμε για το Παραολυμπιακό Κίνημα, παρακολουθήσαμε video και διαβάσαμε βιβλία σχετικά με το θέμα. Γνωρίσαμε τα αθλήματα των Π.Α. με τα δομικά στοιχεία τους, (έμβλημα, ύμνος, όρκος?) και τις κατηγορίες αναπηρίας.
  Συζητήσαμε για τις κοινωνικές προεκτάσεις του θέματος (ρατσισμός, προκατάληψη, οίκτος, ενσυναίσθηση, ισοτιμία?). Τα παιδιά συμμετείχαν βιωματικά σε αθλητικές δραστηριότητες/ αναπαραστάσεις αγωνισμάτων (π.χ. boccia, Goalball, πετοσφαίριση καθιστών κ.ά.) καθώς και σε παιχνίδια αναστοχασμού/ανατροφοδότησης, ζωγραφική με το στόμα, δραματοποίηση ιστοριών κλπ.

Τυφλοί ΓλύπτεςΗμέρα του λευκού μπαστουνιούΜε έναν οδηγόΑπόπειρες ζωγραφικής, με το στόμαΕξάσκηση στο BocciaΕπιτραπέζια Αντισφαίριση αναπήρωνΜαθαίνοντας GoalballΠερπάτημα με οδηγό, ανάμεσα σε σκόρπια εμπόδιαΠετοσφαίριση καθιστών (με κανονική μπάλλα, για τις μεγάλες τάξεις)