Επίσκεψη του τμήματος των Special Olympics Hellas, στο σχολείο μας

Επίσκεψη του τμήματος των Special Olympics Hellas, στο σχολείο μας    Σε συνέχεια του προηγούμενου προγράμματος τού Σχολείου μας (Η Διαφορετικότητα μέσα από τους Παραολυμπιακούς Αγώνες), το ολοήμερο τμήμα μας, το 2014-15, ασχολήθηκε με τα Special Olympics.

Ακολούθησε παρόμοια διαδρομή σε οργάνωση, μεθοδολογία, σχεδιασμό δράσεων, διαθεματικές και βιωματικές προσεγγίσεις, στόχους, κ.λ.π., αφού το αντικείμενο ήταν στην ίδια κατεύθυνση, όμως, ταυτόχρονα, το αποτέλεσμα ήταν πολύ διαφορετικό, χάρη στους εξωτερικούς “συνεργάτες”, όπως τους εθελοντές του προγράμματος Special Olympics Hellas Ν. Ημαθίας, και τους συναδέλφους του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Βέροιας.

Αγώνες για άτομα με ειδικές ανάγκες, εθελοντισμόςΚατασκευή χριστουγεννιάτικων στολιδιών (Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Βέροιας)Παραγωγή κομπόστ, Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Βέροιας