Τα δύο τμήματα της Στ΄ τάξης του Δημοτικού σχολείου Βεργίνας –Παλατιτσίων πραγματοποίησαν στις 17,18,19 Μαρτίου του 2019 εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αθήνα, με προγραμματισμένο ραντεβού στη Βουλή στις 18/3/19 στις 7μ.μ.

Η τύχη μας ευνόησε και παρακολουθήσαμε για ένα δεκαπεντάλεπτο το τέλος της συνεδρίασης από την ολομέλεια της Βουλής. Ακούστηκε ένας θερμός χαιρετισμός προς το σχολείο μας που μας έκανε να χαρούμε ιδιαίτερα για την εκεί παρουσία μας. Θαυμάσαμε την έκθεση που ήταν αφιερωμένη στο Ρήγα Φεραίο στην αίθουσα του Ελευθέριου Βενιζέλου. Επισκεφτήκαμε ακόμη το Μουσείο καθώς και το βράχο της Ακρόπολης, όπου ζήσαμε για λίγες ώρες ανάμεσα σε μνημεία παγκόσμιας σπουδαιότητας. Στο ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού εντυπωσιαστήκαμε από την περιήγησή μας στην αρχαία αγορά της Αθήνας στην οποία μεταβήκαμε σε τρεις χρονικές περιόδους: Στα κλασικά χρόνια, στα Ελληνιστικά καθώς και στα Ρωμαϊκά. Στο Παναθηναϊκό στάδιο σταθήκαμε και αγωνιστήκαμε σαν να βρισκόμασταν στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1896. Οι νικητές ανέβηκαν στο βάθρο και αποθεώθηκαν. Ένα ακόμη Μουσείο ψευδαισθήσεων αφήσαμε για το τέλος, όπου γελάσαμε με την ψυχή μας με όσα αντικρίσαμε στους χώρους του. Κατά την επιστροφή μας στάθηκε αδύνατο να μην επισκεφτούμε το Αττικό πάρκο και να δούμε όλων των ειδών τα ζώα και να παρακολουθήσουμε ζωντανά την παράσταση των δελφινιών. Και ασφαλώς υποκλιθήκαμε μπροστά στο άγαλμα του Λεωνίδα που φυλάει Θερμοπύλες για δυόμιση χιλιάδες χρόνια περίπου. Η εκδρομή μας στέφθηκε με επιτυχία, αφού οι μικροί επισκέπτες απόλαυσαν ένα τριήμερο πραγματικής επιμόρφωσης στην πρωτεύουσα.