Την Τετάρτη 12 Ιουνίου ταξιδέψαμε στις χώρες του κόσμου μέσα από τα παιχνίδια. Αφορμή ήταν η παρουσίαση του Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων με θέμα «Παιχνίδια απ’ όλο τον κόσμο».

Το πρόγραμμα εκπονήθηκε από τους μαθητές του Ολοήμερου Σχολείου και σκοπός του ήταν τα παιδιά να εξερευνήσουν τον κόσμο μέσα από την εκμάθηση παιχνιδιών από άλλους πολιτισμούς και να έρθουν έτσι με διασκεδαστικό και φυσικό τρόπο κοντά στην κουλτούρα, το περιβάλλον, την καθημερινότητα και τις συνήθειες των παιδιών του πλανήτη, τη γλώσσα τους, τις ιδιαιτερότητες της χώρας τους και να διαπιστώσουν, όπως κι έγινε, πως όλα τα παιδιά του κόσμου έχουν ανάγκη το παιχνίδι και πολλές φορές διασκεδάζουν παίζοντας ίδια ή παρόμοια παιχνίδια. Εκτός από τα κινητικά στην αυλή του σχολείου έχουν σχεδιαστεί επιδαπέδια/επιτραπέζια παιχνίδια.

Παράλληλα έγινε έκθεση των εικαστικών δημιουργιών των μαθητών του σχολείου. Όλοι διασκεδάσαμε με το παραπάνω τη μέρα αυτή!