anakyklosi 1

Be cool, recycle at school

Όλοι έχουμε ακούσει για την ανακύκλωση. Πόσα όμως ξέρουμε γι’ αυτήν; Τι σημαίνει ανακυκλώνω; Πόσοι ξεχωρίζουμε τις συσκευασίες για ανακύκλωση; Ξέρουμε να ξεχωρίζουμε τι ανακυκλώνεται και τι όχι;

Η ΣΤ’ τάξη του σχολείου ανέλαβε να μεταφέρει στις υπόλοιπες τάξεις του σχολείου τις γνώσεις που απέκτησε για την ανακύκλωση στο μάθημα των αγγλικών.

Με συνθήματα «Be cool! Recycle at school και «Σκέψου πριν πετάξεις», οι μαθητές μίλησαν για τα σκουπίδια που παράγουμε στο σχολείο, πώς αυτά θα μειωθούν και πώς ξεχωρίζουμε σωστά τις συσκευασίες που στέλνουμε για ανακύκλωση. Μετά από κουβέντα αποφάσισαν όλοι να συγκεντρώνουν με προσοχή ότι ανακυκλώνεται στο σχολείο σε κούτες που ετοίμασε η ΣΤ’ τάξη. Τα ίδια τα παιδιά ανέλαβαν να παροτρύνουν και να καθοδηγούν τους υπόλοιπους μαθητές ώστε η προσπάθεια να έχει αποτελέσματα.

Όλοι μαζί ας καταφέρουμε να τηρούμε το : “Reduce, Reuse, Recycle” και να κάνουμε κάτι καλό για μας και τον πλανήτη.

RECYCLING-ST-2022a.jpg RECYCLING ST 2022b
 anakyklosi.jpg