Την Παρασκευή 1η του Δεκέμβρη  μέλη του Δ.Σ του Λυκείου Ελληνίδων Βέροιας επισκέφτηκαν το σχολείο μας, κατόπιν της πρόσκλησης του διευθυντή Αργυρίου Κωνσταντίνου, για να ντύσουν μαθητές και μαθήτριες με τις όμορφες παραδοσιακές φορεσιές που διαθέτει η ιματιοθήκη τους. Οι τρεις κυρίες, κ. Λέκκα Στέλλα, κ. Βύζα Καίτη και κ. Βλαχογιάννη Γεσθημανή, αφού μίλησαν για την αξία της παράδοσης, εξήγησαν τη σημασία του κάθε κομματιού όλων των φορεσιών, έντυσαν στη συνέχεια αρκετά παιδιά κι έδωσαν μια υπέροχη λάμψη στην αίθουσα που γέμισε με χρώματα και πολλά χαμόγελα στα πρόσωπα των μαθητών. Τέτοιες όμορφες εκδηλώσεις ωθούν τα παιδιά  να έρθουν σε επαφή, να γνωρίσουν και να ασχοληθούν με την παράδοση του τόπου μας. Ευχαριστούμε θερμά τις τρεις κυρίες που μας γέμισαν όλους με τόσο όμορφες εικόνες και συναισθήματα.