Τα σχολεία ξεκίνησαν και οι μικροί μαθητές έχουν ήδη πάρει τις θέσεις τους στα θρανία. Μαζί τους, καμιά φορά, δεν κάθονται μόνον οι συμμαθητές τους, αλλά και κάποια μικρά ζωύφια, οι ψείρες. Τα τελευταία χρόνια θεωρείται ότι οι ψείρες είναι τόσο κολλητικές όσο και το κοινό κρυολόγημα, αφού σχεδόν το 80 έως 90% των παιδιών κάποια στιγμή θα κολλήσουν.

Επίσης το να κολλήσει ένα παιδί ψείρες δεν έχει καμία σχέση με το αν ένα κεφάλι είναι καθαρό ή βρώμικο. Οι ψείρες μεταδίδονται με τη στενή επαφή των μαθητών όταν παίζουν.

Είναι πολύ σημαντικό να ενημερώνονται οι γονείς όλου του σχολείου, ώστε να ελέγχουν τα παιδιά τους και να απομακρύνουν τις ψείρες εγκαίρως, για να μην κολλήσουν και τα άλλα παιδιά.

Σε αυτή τη σελίδα του σχολείου μας μπορείτε να βρείτε χρήσιμες οδηγίες για την απομάκρυνση των ψειρών